10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı TÜM EVRAKLAR

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI

  1. AÇILIŞ KONUŞMASI (Sunucu)

Türk milletinin kurtarıcısı, Cumhuriyet’in kurucusu, eşsiz kahraman Atatürk’ün , bugün ölümünün 80. yıl dönümünü anmak  için burada toplanmış bulunmaktayız.

64 yıl önce şu dakikalarda yine böyle bir sonbahar sabahı… Dolmabahçe’de esen yaman bir rüzgar , en büyük önderimizin beden olarak, evet sadece beden olarak aramızdan ayrılışını haber veriyordu.

Oysa O’nun sesi, O’nun düşünceleri hala kulaklarımızın içinde…İşte bundan 69 yıl önce Cumhuriyetimizin 10.yıldönümünde “Yurttaşlarım!” diye başlayan 10.yıl nutkunu hemen aynı heyecanla dinliyoruz….

10 KASIM (ORATORYO)

ATATÜRK DESTANI

GÖREVLİ ÖĞRENCİLER

ERHAN AKSU

AHMET BOLUKÇU

SEZAİ ADİL

ÖMER FARUK ÖNAL

İLYAS ÖZYURT

SÜLEYMAN HARARLI

TANER KOBAZOĞLU

KEREM GÜVEN

YAVUZ KIRMIZIGÖZ

YOSUN EZGİ DEMİRCİ

ZEYNEP HASENEKOĞLU

NİLÜFER YURTTAŞ

SİNEM YILMAZ

AHMET

Milletleri büyüklerine bağlayan duygu, onların maddi varlıklarından değil şahsiyetlerinden gelir. Bu noktada büyük insanların tarifini yeniden yapmak gerekirse, “zamanlarından uzaklaştıkça daha iyi anlaşılan insanlar demek” doğru olacaktır. Öte yandan büyük adamların “Büyük adamlığını” sağlayan varlık, toplumlardır.

İşte Türk toplumu da yaşadığı acıların içerisinden, düşmanların bile gıptayla baktığı bir kahraman yetiştirmeyi başarmıştır. Bu kahraman, yavrunun anneye olan bağlılığınca, vatana bağlılık göstererek, içinden çıkılması imkansız durumlardan dahi üstün zekasıyla sıyrılmayı başaran Atatürk’tür.

KORO

Hayat demek mücadele, müsademe demektir. Hayatta muvaffakiyet mücadelede muvaffakiyetle mümkündür. Bu da manevi ve maddi bakımdan kuvvete, kudrete dayanır bir niteliktir.

SİNEM

Vatanın batısında, Selanik’te

Kasımiye Mahellesi’nde

Pembe boyalı ev, sabaha duayla gülümsüyordu.

KORO

Yıl 1881 aylardan mayıs….

>>10 Kasım Atatürk’ü Anma TÜM EVRAKLARa ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir