5. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Soruları 2018-2019

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ………………. ORTAOKULU                                TÜRKÇE DERSİ 5. SINIF 1. DÖNEM 1. YAZILI SORULARI

Umut, akşam kardeşiyle oynarken ertesi günkü sınav aklına geldi. Bir an endişe duydu, çalışması gerektiğini düşündü. Ama oyunun da en zevkli yerindeydiler. Yatmadan önce biraz çalışırım, diye düşünüp tekrar oyuna döndü. Kardeşi traktörü kullanıyor o da hayali kumları traktörün kasasına dolduruyordu. Bir müddet sonra kardeşi esnemeye başladı, onu görünce kendisi de esnedi. Annesi yataklarını hazırlamıştı. Ya yarınki sınav… Yumuşacık yatağını görünce uykuya biraz daha istek duydu. Kendini yatağa yüzükoyun bıraktı. Ertesi gün okula gitti. On dakika vardı sınavın başlamasına. Öğretmen sınıfa girdi…  (İlk üç soruyu metne göre cevaplayınız.)

S.1 Bu parçanın başına uygun bir başlık yazınız. ( 10 Puan )
    ……………………………………………………………………………………………..  
S.2 Parça nasıl devam eder? Kısaca yazınız.  ( 15 Puan)
    …………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………….    
S.3 Umut’un sınavına çalışmamasının nedenlerini yazınız.( 10 Puan )
    …………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………    

S.4Aşağıdaki boşlukları uygun biçimde doldurunuz.( 7 puan) 

“İhtiyar” kelimesinin anlamlısı………………. “Doğru” kelimesinin zıt anlamlısı………………. “Okul” kelimesinin anlamlısı………………..       “Sıcak” kelimesinin zıt anlamlısı………………… “Gökkuşağı” kelimesinin anlamlısı…………… “Eksi” kelimesinin zıt anlamlısı………………….. “Öğrenci” kelimesinin anlamlısı…………………

>> 2018-2019 5. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Sınav kağıdının tamamını dosya olarak BURAYA TIKLAYARAK indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir