6. Sınıf “120” İzleme Metni Günlük Planı-MEB 2018-2019

Dersin Adı/Yayın Adı TÜRKÇE / MEB Yayınları
Sınıf 6
Temanın Adı/Metnin Adı MİLLİ MÜCADELE VE ATATÜRK/120
        Konu Başlık Ana fikirKonuHazırlıklı konuşmaKelime ve kelime gruplarıUygun Geçiş ve Bağlantı ifadeleriSöz Sanatları (Konuşturma ve karşıtlık)Bilgilendirici MetinlerHikaye Edici MetinlerNeden-sonuç, amaç-sonuç, koşul, karşılaştırma, benzetme, örneklendirme, abartma  
Önerilen Süre 40+40+40+40+40+40 (6 ders saati)
            Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar 1. OKUMA
T.6.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur.
T.6.3.13. Metni oluşturan unsurlar arasındaki geçiş ve bağlantı ifadelerinin anlama olan katkısını değerlendirir. Ama, fakat, ancak, lakin, bununla birlikte ve buna rağmen ifadeleri üzerinde durulur.
T.6.3.14. Metindeki söz sanatlarını tespit eder. Konuşturma (intak) ve karşıtlık (tezat) söz sanatları verilir.
T.6.3.26. Metin türlerini ayırt eder. a) Anı, mektup, tiyatro, gezi yazısı türleri öğretilmelidir 
T.6.3.29. Okudukları ile ilgili çıkarımlarda bulunur. Neden-sonuç, amaç-sonuç, koşul, karşılaştırma, benzetme, örneklendirme, duygu belirten ifadeler, abartma üzerinde durulur.  

2. DİNLEME/İZLEME
T.6.1.1. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur.
T.6.1.2. Dinlediklerinde/izlediklerinde geçen, bilmediği kelimelerin anlamını tahmin eder. Öğrencilerin tahminlerini kelimelerin sözlük anlamları ile karşılaştırmaları sağlanır.
T.6.1.3. Dinlediklerini/izlediklerini özetler.
T.6.1.4. Dinledikleri/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir.
T.6.1.11. Dinledikleriyle/izledikleriyle ilgili görüşlerini bildirir.  

3. KONUŞMA
T.6.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. Öğrencilerin verilen bir konu hakkında görsellerle destekleyerek kısa sunum hazırlamaları ve prova yapmaları sağlanır.
T.6.2.3.Konuşma stratejilerini uygular. Serbest, güdümlü, yaratıcı, hafızada tutma tekniği ve kelime kavram havuzundan seçerek konuşma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır.
T.6.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır.  

4. YAZMA
T.6.4.3. Hikâye edici metin yazar. a) Öğrencilerin zaman, mekân, şahıs ve olay unsurlarını belirlemeleri, hikâyenin serim, düğüm ve çözüm bölümlerinde anlatacaklarının taslağını oluşturmaları sağlanır.
T.6.4.4. Yazma stratejilerini uygular. Güdümlü, serbest, kontrollü, tahminde bulunma, metin tamamlama, bir metni kendi kelimeleri ile yeniden oluşturma, boşluk doldurma, grup olarak yazma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır.
Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü Hazırlıklı konuşma, bilgilendirici metinler, hikaye edici metinler, başlık, ana fikir, konu, söz sanatları, uygun geçiş ve bağlantı ifadeleri…
    Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Not alarak okuma Sesli – sessiz okuma Not alma Güdümlü yazma Güdümlü konuşma Soru cevap Anlatım Gösterip yaptırma Rol yapma Beyin fırtınası Tartışma
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci EBA Bilgisayar (İnternet, sunu programları, arama motorları) Projeksiyon Ders kitabı Sözlükler Yazım Kılavuzu Tematik materyaller Çalışma kâğıtları Gazete ve dergi kupürleri
•  Dikkati Çekme 1. Metnin başlığı ve görselleri size neler çağrıştırıyor? 2. Milli Mücadele döneminde neden çocuklar da cephane taşımak istemiş olabilirler? 3. Siz olsaydınız vatanımız için hangi fedakarlıkları yapardınız? 4. “Vatan” kelimesi size hangi kavramları çağrıştırıyor?  
•  Güdüleme Bu dersimizde MİLLİ MÜCADELE VE ATATÜRK teması içerisindeki  “120” adlı metni işleyeceğiz. Bu metnimizde  Birinci Dünya Savaşı ile ilgili etkileyici bir film izleyeceğiz. Vatanımızı kurtarmak için 12-17 yaşlarında 120 çocuğumuzun nasıl korkusuzca savaş alanına gitmelerini gurur ve duygusallıkla izleyeceğiz.
•  Gözden Geçirme Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. (Mehmet Akif Ersoy)

Derse Geçiş

1. Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

2. Metnin başlığı ve görselleri hakkında öğrenciler konuşturulacak.

– Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)

-Ders kitabındaki görseller öğrenciler tarafından incelenecek ve öğrencilerin dikkati parça üzerine çekilecek.

-Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak(Konulan başlığa bakarak sizce bu parçada ne anlatılmış olabilir?)

3. Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek.

4. Parça öğretmen tarafından örnek olarak okunacak.

5. Parça, öğrenciler tarafından sessiz olarak okunacak.

6. Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler metnin üzerine işaretlenecek

  • Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.
  • Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.
  • Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek. Sırasıyla etkinlikler yapılacak.

 

1. ETKİNLİK

İzleyeceğiniz filmde anlamını bilmediğiniz kelimeleri aşağıya not alınız. Bu kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

Filmdeki anlamını bilmedikleri kelimelere göre bu etkinliği öğrenciler yapacaklardır.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Oğlunun cephane taşımasını istemeyen babaya, oğlu nasıl bir tepki vermiştir? Anlatınız.
Babasına karşı çıkıp odayı terk etmiştir.

2. Çocuklar yola çıkmadan önce yapılan hazırlıklar nelerdir?
Çocuklar sağlamca giydirildi, bazı çocuklara tüfek verilip talim yaptırıldı, yolculuk için planlar yapıldı.

3. Oğlunu cepheye göndermek istemeyen babanın yerinde siz olsanız nasıl davranırdınız? Sebepleriyle açıklayınız.
Duygu ve düşüncelerine göre bu soruyu öğrenciler cevaplayacaklardır.

4. Vatanımız için hangi fedakârlıkları yapabilirsiniz? Anlatınız.
Duygu ve düşüncelerine göre bu soruyu öğrenciler cevaplayacaklardır.

5. “Vatan” konulu bir film çekecek olsaydınız filminizde neleri vurgulamak isterdiniz? Anlatınız.
Duygu ve düşüncelerine göre bu soruyu öğrenciler cevaplayacaklardır.

3. ETKİNLİK

İzlediğiniz “120” filminde çocukların mehter marşıyla cepheye uğurlanmasından
sonraki sahnede sözlü olmayan bazı mesajlar verilmiştir. Bu mesajlar hakkındaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Sonraki sahnelerde çocukların zorlu kış şartlarındaki yürüyüşlerini izliyoruz. Bu sahneler cumhuriyetimizin yolculuğu gibidir. Genç cumhuriyetimiz, aynı o çocuklar gibi zorlu bir yolculuk içerisindedir. O çocuklar gibi azimle ve inançla yoluna devam etmektedir.

4. ETKİNLİK

A) Aşağıdaki metni noktalama işaretlerine dikkat ederek okuyunuz.

B) Aşağıda verilen özelliklerden hangileri yukarıdaki metinde görülmektedir? Yanlarına çarpı (X) koyarak işaretleyiniz.

Hitap ifadesiyle başlamıştır. [X]

Metne uygun bir başlık koyulmuştur. [   ]

Sağ üst köşede tarih yer almıştır. [X]

Uzaktaki biriyle haberleşmek için yazılmıştır. [X]

Yazıldığı yer belirtilmiştir. [X]

C) Yukarıda özelliklerini işaretlediğiniz metin türü aşağıdakilerden hangisidir?

A) Anı B) Mektup C) Hikâye D) Masal

D) İzlediğiniz filmde askerlerimize cephane taşıyan çocuklardan biri olduğunuzu hayal ederek defterinize, yukarıda okuduğunuz metnin özelliklerine uygun bir metin yazınız.

(örnektir)

03/01/2018

Canım ablam,

Bugün yolculuğumuzun onuncu günü. Hava soğuk olsa da birbirimize yakın yürüdüğümüz için hiç üşümüyoruz. Arada birbirimizle şakalaşıp moralimizi yüksek tutmaya çalışıyoruz. Yolculuğumuzdaki tek sorun vahşi hayvanlar. Arada kurt sürüleri önümüzü kesiyor. Hasan Çavuş sağ olsun, iki el tüfek atıp sürüyü kaçırıyor. Ama geceleri kurt ulumaları hepimizi tedirgin ediyor.

Hamdolsun hepimiz iyiyiz. Sağlıklarımız yerinde. Bir de hasretlik olmasa. Seni, annemi çok özledim. Her gece rüyamdasınız. Ama vatan görevidir. Katlanmak boynumuzun borcudur.

Ablam, kendine de anneme de iyi bak. Beni merak etmeyin. Görevimiz yerine getirip bir an önca yanınıza geleceğim. Gelemesem de vatan sağ olsun.

Kardeşin Ferhat


5. ETKİNLİK

Aşağıdaki görselden öğretmeninizin seçeceği kelime veya kelime grupları ile ilgili
hazırlıklı konuşma yapınız.

Öğretmenlerin seçeceği kelime ve kelime gruplarına göre bu etkinliği öğrenciler yapacaklardır.

 

6. ETKİNLİK

İzlediğiniz “120” filminden hareketle aşağıdaki cümleleri neden – sonuç ve amaç – sonuç anlamı verecek şekilde tamamlayınız.

1. Çocuklar uzun bir yolculuğua çıkacakları için aileler çocuklarıyla vedalaştılar.

2. Baba, oğlununun cephane taşımasını istemediği için ona bağırdı.

3. Filmdeki çocuklar ordumuza yardım etmek için cepheye cephane taşıyorlar.

4. Şehirdeki büyükler şehri korumak zorunda oldukları için çocuklar cephane taşımak zorunda kaldılar.

7. ETKİNLİK

Örnek olarak verilen cümlelerden hareketle aşağıdaki dizelerde geçen benzetme ve abartmaları bulunuz.

A) “Askerlerimiz aslan gibi kuvvetlidir.” cümlesinde askerlerimiz aslana benzetilmiştir. Siz de aşağıda verilen dizelerdeki benzetmeleri bulunuz.

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım.
Kişi kendini sele benzetmiştir.

Ey ana toprağı, ey Anadolu,
Cennette bir yeşil meydan gibisin.
Anadolu, cennete bir meydana benzetilmiştir.

Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik.
Atlılar şen çocuklara benzetilmiştir.

B) “Şehit analarının gözyaşları sel oldu.” cümlesinde gözyaşlarının sel olması abartılı bir ifadedir. Siz de aşağıda verilen dizelerdeki abartılı ifadeleri bulunuz.

Çanakkale içinde vurdular beni.
Ölmeden mezara koydular beni.
Ölmeden mezara konmak abartılı bir ifadedir.

Rüzgârlardan atım var.
Şimşekten kanadım var.
Göğsümde al yapılı
Gazilik beratım var.
Rüzgardan at, şimşekten kanat ifadeleri abartılı ifadelerdir.

C) Aşağıdaki şiirde kullanılan benzetme ve abartma ifadelerini bularak aşağıya
yazınız. Bu ifadeler şiire nasıl bir anlam katmaktadır? Açıklayınız.

BÜYÜK TAARRUZ
(…)
Sarışın bir kurda benziyordu
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu.
Bıraksalar,
İnce uzun bacakları üstünde yaylanarak
Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlayacaktı.
Nazım Hikmet RAN

Atatürk, sarışın bir kurda benzetilmiştir. Gözleri çakmağa benzetilmiştir. “Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak, Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlayacaktı.” ifadesi abartılı bir ifadedir.

Ölçme-Değerlendirme  
•  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme •  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme •  Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri Vatanımız için yapılan fedakarlıklar nelerdir?Neden-sonuç ve amaç-sonuç cümleleri arasındaki fark nedir?İçerisinde abartılı ifadeler yer alan 5 cümle yazınız.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi  Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.


“Türkçe Dersi”yle ilgili Youtube kanalımıza “Abone Ol“mayı unutmayınız. 
BURAYA TIKLAYARAK “Abone Ol”abilirsiniz.

>>2018-2019 6. Sınıf MEB Yayınları “120” Metni Günlük Planını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir