6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Soruları 2018-2019

“Okulda olduğu kadar, hayatta da başarının en önde gelen şartlarından biri okumaktır. Yüzyılların deneme ve araştırma ürünlerinden faydalanmak; uygar ve kültürlü bir insan olmak için çok okumalı, okul kitapları ile yetinmemeliyiz. Uygarlık, bizden önceki kuşakların biriktirdiği bilgi ve anıların bir toplamıdır. Biz, uygarlığa o kuşakların kitaplarını okumakla katılabiliriz. Hiçbir şey, okumanın yerini tutmaz. Kültürlü bir insan olmanın biricik yolu okumaktır.”               

Kitap okurken rastgele, gevşek ve yorgun bir kafa ile okuyoruz. Kitabın bize faydalı olması olanağını yaratmıyoruz. Oysa tüm kuvvet makinemizi harekete geçirmedikçe, iyi okumaya olanak yoktur. Bizden daha güçlü bir kafa, bize birtakım fikirler telkin etmek istiyor. Biz onları okuduğumuzu sanıyoruz. İşte bu bizi aldatmaktadır. “

(İlk dört soruyu metne göre cevaplayınız.)  

5. Aşağıda verilen kelime ve deyimleri anlamlarıyla eşleştiriniz. (10 puan)

  Kelimeler   Anlamları
A Fabl   Hoşlanmak, keyif almak.
B Hüküm vermek   Bir kimsenin belli bir sürede veya hayat boyu edindiği bilgilerin tamamı, tecrübe.
C İlginç   Kahramanları çoklukla hayvanlardan seçilen, sonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum hikâye.
D Deneyim   İyice düşündükten sonra bir karara varmak.
E Haz duymak   İlgi uyandıran, ilgi ve dikkat çekici olan

8. Atom Karınca, ünsüz yumuşaması olan kelimeleri; Jale ise ünlü düşmesi olan kelimeleri tahtaya yazacaktır. Onlara yardımcı olunuz. (6 puan)

>> 2018-2019 6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Sınav kağıdının tamamını dosya olarak BURAYA TIKLAYARAK indirebilirsiniz. Tablolardan oluşan beğeneceğinizi düşündüğüm bir sınav kağıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir