6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Soruları 2018-2019

……………………..

         Evde oturmaktan canı sıkılan Hoca : “Çıkıp şöyle bir dolaşayım”, der. Dalgın dalgın yürürken ensesine aniden “şırraaaak”, diye bir tokat vurulur. Bir anda kendisini yerde bulur. Kendisine geldiği zaman, karşısında hiç tanımadığı bir adam görür. Adam özür dileyeceği yerde sırıtır. Gülerek “Kusura bakma, seni birine benzettim.” der. Hoca hiç beklemediği bu davranış karşısında çok sinirlenir. Öfkeyle adamın kolundan tutup : “Yürü, kadıya gidiyoruz!” diye çekmeye başlar. Adam bir taraftan kendini kurtarmaya çabalarken, “Dur hemşerim, ne oluyorsun?” diye Hoca’yı sakinleştirmeye çalışır. Hoca : “Seninle kadının yanında hesaplaşırız!” der.

   Kadının huzuruna çıkarlar. Hoca olanları bir bir anlattıktan sonra “Bu adamdan şikâyetçiyim”, der. Kadı, Hoca’ya önce hak verir ama adam elindeki altın kesesini kadıya gösterince hemen fikrini değiştirip, Hoca’yı yatıştırmaya çalışır. “Aman Hoca Efendi, bir yanlışlık olmuş. Üzerinde durmaya değer mi? Hadi sana iki akçe versin de barışın.” der. Adam “Hemen parayı getiriyorum.” diyerek çıkar. Adam para getirme bahanesiyle oradan uzaklaşır. Hiç bir şeyin farkında olmayan Hoca, “Adam gideli saatler oldu. Ne gelen var, ne giden. Oyuna geldik galiba!” diye düşünmeye başlar,

  Sessizce kadının yanına yaklaşıp suratına hızla bir tokat indirir. Kadı neye uğradığını bilemez. Hoca, “Al bu tokatı kadı efendi, benim işim var. Daha fazla bekleyemeyeceğim. O adamın getireceği iki akçeyi siz alırsınız.” der.             

SORULAR

                            (1,2,3. soruları yukarıdaki parçaya göre cevaplayınız.)

Soru 1) Hoca’ya önce hak veren Kadı, fikrini neden değiştirmiştir? (5 puan)

Soru 2) Kadı, Hoca’yı ikna etmek için Hoca’ya ne önermiştir? (10 Puan)

Soru 3) Parçanın karakterleri kimlerdir, yazınız. (10 Puan)

4. Aşağıdaki cümleleri okuyunuz..Noktalı yerlere öznel mi nesnel mi olduğunu yazınız. (5 P)

     Haftada beş saat Türkçe dersimiz var                                   (………………………………..)

En ilgi çekici edebiyat türü romandır.                         (……………………………………..)

    Yapım ekleri sözcüğün  anlamını değiştirir                     (……………………………………)                                   

Çalışırken müzik dinlemek güzel olur.                          (………………………………….)

Yazarın romanlarının yanı sıra şiir kitapları da vardır.   (………………………………..)

5. Kendinize  hiç “Dostluk nedir?” diye sordunuz mu?Dostluk,bir kişiyi karşısındakine bağlayan sevgi ve saygı duygusudur. Siz olsaydınız,dostluğun tanımını nasıl yapardınız? (10 P)

11.  Aşağıya bir amaç-sonuç,bir sebep-sonuç cümlesi yazınız.                                                           ( 5 Puan )

Amaç-Sonuç Cümlem:

Sebep-sonuç Cümlem:

>> 2018-2019 6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Sınav kağıdının tamamını dosya olarak BURAYA TIKLAYARAK indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir