6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Soruları 2018-2019

ANLAŞILMAK

Bir dükkân sahibi dükkânının vitrinine üzerinde “Satılık Köpek Yavruları” yazan bir tabela asarken, yanında küçük bir erkek çocuğu belirdi. “Köpek yavrularını kaça satıyorsunuz?” diye sordu. Adam, çocuğa yavruların en az 50 lira ettiğini söyledi. Çocuk elini cebine attı, biraz bozuk para çıkardı, dükkân sahibine bakıp “İki lira otuz beş kuruşum var. Onlara bakabilir miyim?” dedi. Dükkân sahibi çocuğa gülümsedi ve bir ıslık çaldı. Lady adlı bir köpek dükkânın içindeki kulübesinden çıkıp onlara doğru koşmaya başladı. Arkasında beş tane küçük yün yumağı vardı. Yavrulardan biri, diğerlerinin ardından topallayarak geliyordu. Bu, küçük çocuğun hemen dikkatini çekti. “Bu yavrunun nesi var?” Dükkân sahibi, “Veterinerin dediğine göre, kalçasında bir kemik eksikmiş.” diye yanıt verdi. “Hep böyle topallayacakmış.” Küçük çocuk hemen “Onu almak istiyorum.” dedi. Dükkân sahibi, “Sahi mi? O yavruyu gerçekten istiyorsan sana bedava verebilirim.” dedi. Çocuk dükkân sahibine yaklaştı ve öfkeyle, “Onu bana bedava vermenizi istemiyorum. Bu yavru da diğer yavrular kadar değerli. Fiyatı neyse size ödeyeceğim. Şimdi size iki lira otuz beş kuruş vereceğim, kalan parayı da ayda elli kuruş, elli kuruş ödeyeceğim!” dedi. Dükkân sahibi, “O sakat yavruyu ne yapacaksın? O hiçbir zaman diğer köpekler gibi koşup oynayamayacak.” dedi.

Küçük çocuk pantolonunun paçasını yukarı kaldırdı ve iki çelik bağla desteklenmiş eğri sol bacağını gösterdi. “Ben de pek koşamıyorum. Bu yavrunun da kendini anlayacak birine ihtiyacı var.” dedi.

Aşağıdaki 1, 2, 3. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız.

1-) Küçük çocuğu öfkelendiren dükkân sahibinin hangi davranışıdır?(5 puan)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

2-) Çocuk niçin sakat köpeği seçmiş olabilir? (5 puan)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

3-) Bu metinden çıkarmamız gereken ders nedir? (5 puan)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

4-) Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözcüklerin hangi anlamda kullanıldığını karşılarına (X) işareti koyarak belirtiniz. (5×2=10 puan)

Cümleler Gerçek anlam Mecaz anlam
Kardeşim kolunu kapıya çarptı.    
Otobüsü kaçırırsak biletimiz yanar.    
Arkadaşım bana karşı çok soğuk davranıyor.    
Çocuklar evin camını kırmış.    
Onun sıcak bir gülüşü var.    

9) Aşağıdaki kelimelerin aldığı ekleri inceleyiniz. Bu eklerin kelimelere kazandırdığı anlamları düşünerek yapım eki mi çekim eki mi olduğunu belirtiniz. (15p)

Kelime                            Kelimenin kökü      Yapım eki                   Çekim eki                  

Çiçekçinin                         ………………..         ……………                 ………….

Doktorum                       ………………..         ……………                 ………….

Karıştı                             ………………..         ……………                 ………….

Yolculuk                          ………………..         ……………                 ………….

Yıldızlar                          ………………..         ……………                 ………….

10) İçerisinde “ihtiyar bir adam, kuşlar, deniz” olan bir öykü (hikaye) yazınız. (25P)  


>> 2018-2019 6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 1. Yazılı Sınav kağıdının tamamını dosya olarak BURAYA TIKLAYARAK indirebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir