7-17 Aralık Mevlana Haftası TÜM EVRAKLAR

    MEVLANA HAFTASI SUNU PROGRAMI

Sayın okul yöneticilerim, kıymetli öğretmenlerim ve sevgili arkadaşlar burada Mevlana Haftasını kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Kutlama Programını arz ediyorum.

  1. Açılış
  2. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
  3. Gunun anlam ve onemını anlatan konusma
  4. Mevlana sıırlerı
  5. Mevlana nın Hayatı
  6. Mevlana’nın Vasiyeti
  7. Mevlana’nın Yedi Öğüdü
  8. Mevlana’nın Sozlerı
  9. Kapanış

Sizleri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Türk Şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuna akabinde İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediyorum.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasını yapmak üzere okul müdürümüz …… i buraya davet ediyoruz….

           MEVLANA’NIN HAYATI

Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesi’nin Belh şehrinde doğmuştur. Mevlâna’nın babası Belh Şehrinin ileri gelenlerinden olup, sağlığında “Bilginlerin Sultânı” ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled’tir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun’dur….

           MEVLANA’NIN VASİYETİ

Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı…

       MEVLANA’NIN YEDİ ÖĞÜDÜ

Hz. Mevlana’nın çağlar ötesinden günümüze ulaşan önemli miraslarından biri de yedi öğüdüdür. Mevlana bu öğütlerinde ferdi ve toplumsal ahlakımız ve mutluluğumuz açısından önemli olan, cömertlik ve yardımlaşmayı, şefkatli ve merhametli olmayı, başkalarının kusurlarını örtmeyi, hiddet ve asabiyette galebe çalmayı, tevazu ve alçak gönüllülüğü, hoşgörülü olmayı veya olduğumuz gibi görünmemizi ya da göründüğümüz gibi olmamızı öğütlemektedir..


Gerek ferdi gerekse toplumsal pek çok problemin reçetesi olan bu yedi altın öğüt şöyledir:

Cömertlik ve Yardım Etmede Akarsu Gibi Ol

Cömertlik duygusu insanları, muhtaç olanlara vermeye, ihsanda bulunmaya sevkeder. Bu duyguya sahip olan kişi, hem bireysel anlamda gerçek mutluluğa ulaşır hem de toplumsal alanda lüzumlu olan her konuda ihtiyaç sahiplerine yardım edebilme hasletine sahip olur

Şefkat ve Merhamette Güneş Gibi Ol

Şefkat ve merhamet, insanlara karşı sevgi beslemekten geçer, sevgi ise Mevlana düşüncesinin merkezidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Mevlana’ nın sevgisi evrenseldir, ırk, din, dil ayrımı yapmadan tüm insanları kapsar.

Başkalarının Kusurlarını Örtmede Gece Gibi Ol

Mevlana’nın çağlar ötesinden günümüze ulaşan çok değerli öğütlerinden bir diğeri de başkalarının kusurlarını araştırmamaktır. Başkalarının kusurlarını araştıran, kendisini başkalarına odaklayan kimse kendi hata ve kusurlarını göremez…

>>Mevlana Haftası için bu ve daha fazlası TÜM EVRAKLARI BURAYA TIKLAYARAK indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir