7. Sınıf “YENİ DÜNYA” Metni Günlük Planı-MEB

Dersin Adı/Yayın Adı TÜRKÇE / MEB Yayınları
Sınıf 7
Temanın Adı/Metnin Adı BİLİM ve TEKNOLOJİ/YENİ DÜNYA
        Konu BaşlıkAna fikirKonuMetin türleriHazırlıklı Konuşma/Hazırlıksız KonuşmaFiilde YapıGörselleri YorumlamaBilgilendirici Metin
Önerilen Süre 40+40+40+40+40 (5 ders saati)
            Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar 1. OKUMA
T.7.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur.
T.7.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. Göz atarak, özetleyerek, not alarak, işaretleyerek ve tartışarak okuma gibi yöntem ve teknikleri kullanmaları sağlanır  
T.7.3.5. Bağlamdan hareketle bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.  
T.7.3.10. Basit, türemiş ve birleşik fiilleri ayırt eder.
T.7.3.19. Metinle ilgili soruları cevaplar. Metin içi ve metin dışı anlam ilişkileri kurulur.
T.7.3.30. Görsellerle ilgili soruları cevaplar. a) Duvar yazısı ve karikatürlerin incelenmesi ve bunlarla ilgili görüş bildirilmesi sağlanır. b) Haberi/bilgiyi görsel yorumcuların nasıl ilettikleri üzerinde durulur.    

2. KONUŞMA
T.7.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar.    

3. YAZMA
T.7.4.2. Bilgilendirici metin yazar.
T.7.4.4. Yazma stratejilerini uygular. Not alma, özet çıkarma, serbest, kontrollü, kelime ve kavram havuzundan seçerek yazma, bir metinden hareketle yazma ve duyulardan hareketle yazma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır.
T.7.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır.
T.7.4.12. Yazdıklarının içeriğine uygun başlık belirler.
T.7.4.16. Yazdıklarını düzenler. b) Metinde yer alan yazım ve noktalama kuralları ile sınırlı tutulur.  
Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü Metin türleri, fiilde yapı, hazırlıksız-hazırlıklı konuşma, başlık, ana fikir, konu…
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Not alarak okuma Sesli – sessiz okuma Not alma Güdümlü yazma Güdümlü konuşma Soru cevap Anlatım Gösterip yaptırma Rol yapma Beyin fırtınası Tartışma
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci EBA Bilgisayar (İnternet, sunu programları, arama motorları) Projeksiyon Ders kitabı Sözlükler Yazım Kılavuzu Tematik materyaller Çalışma kâğıtları Gazete ve dergi kupürleri
•  Dikkati Çekme 1. Metnin başlığı ve görselleri size neler çağrıştırıyor? 2. 19. yüzyılda gerçekleşen bilimsel gelişmelerle ilgili yaptığınız araştırmayı arkadaşlarınızla paylaşınız. 3. Sizce önümüzdeki yüzyıllarda günlük hayatı etkileyecek ne tür bilimsel gelişmeler olabilir?
•  Güdüleme Bu dersimizde “BİLİM ve TEKNOLOJİ” temasındaki  “2100’DEKİ YAŞAMDAN BİR GÜN” adlı metni işleyeceğiz. Her geçen gün gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya da devam etmektedir. Bu nedenle teknolojinin insan hayatı üzerinde büyük bir önemi ve etkisi vardır. İnsanların bin yıl öncesi ile günümüzü karşılaştırdığımızda, teknolojinin ne kadar çok şey değiştirdiğini görebiliriz.

Örneğin eskiden motorlu taşıtlar yoktu. İnsanlar sadece yayan veya hayvanlar sayesinde yolculuk yapabiliyordu. durum böyle olunca gidilmesi gereken uzak bir yere varmak için bazen aylarca yolculuk yapmak gerekiyordu. İşte bin yıl önce aylar süren bir yolculuk günümüzde dakikalar içinde bitirilebiliyor. Uzaktaki bir yakınımızla eskiden belki yıllarca görüşemiyor ve birbirimizden haber dahi alamıyorduk. Oysa şimdi en uzaktaki yakınımızla bile görüntülü ve sesli olarak görüşebiliyoruz. İnsanlarda bulunan azim ve çalışma isteği, teknolojinin sürekli gelişmesini sağlıyor.   Teknoloji geliştikçe de hayatımız daha çok kolaylaşıyor. Artık eskiden zor diye kabul edilen birçok iş makineler yardımı ile yapılabiliyor. Örneğin tarlalar traktörlerle sürülüyor, ekinler biçerdöverlerle biçiliyor, elbiseler çamaşır makinesi ile yıkanıyor ve eskiden elle yapılması gereken daha birçok şey teknolojik aletler sayesinde şimdi çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor.
  •  Gözden Geçirme   Bu metnimizde 19. yy.dan 20. yy.a doğru teknolojik gelişmeyi öğrenmiş olacağız.

•  Derse Geçiş

1. Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

2. Metnin başlığı ve görselleri hakkında öğrenciler konuşturulacak.

– Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)

-Ders kitabındaki görseller öğrenciler tarafından incelenecek ve öğrencilerin dikkati parça üzerine çekilecek.

-Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak(Konulan başlığa bakarak sizce bu parçada ne anlatılmış olabilir?)

3. Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek.

4. Parça öğretmen tarafından örnek olarak okunacak/dinletilecek/izletilecek.

5. Parça, öğrenciler tarafından sessiz olarak okunacak/dinletilecek/izletilecek.

6. Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler metnin üzerine işaretlenecek/deftere not alınacak.

  • Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.
  • Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.
  • Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek. Sırasıyla etkinlikler yapılacak. 

1. ETKİNLİK

Okuduğunuz metinde anlamını bilmediğiniz kelimeleri bulunuz. Metnin bağlamından hareketle kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Bulduğunuz kelimeleri cümle içinde kullanınız.

Bilmediğiniz kelimelere göre bu etkinliği öğrenciler yapacaktır.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. 20. yüzyılda ortaya çıkan bilimsel gelişmeler nelerdir?

Cevap: Otomobil, telefon, bilgisayar, atom bombası, uzaya yolculuk ve DNA’nın bulunması.

2. Metinde yer alan bilimsel gelişmelerden hangilerini günlük hayatımızda kullanıyoruz?

Cevap: Fotoğraf çekmek, iletişim, televizyon, barkod, mobil telefon, sanal gerçeklik.

3. Sizce insanlık tarihini değiştiren en önemli icatlar nelerdir? Sıralayınız.

Cevap: Uçak, telefon, televizyon, DNA’nın bulunması.

4. Size göre metinde verilen 20. yüzyıldaki gelişmelerden en önemlisi hangisidir, neden?

Cevap: DNA’nın bulunmasıdır. Çünkü günümüzdeki birçok hastalığın nedenleri ve tedavisi bu buluş sayesinde mümkün hale gelmiştir.

5. Metinde verilen bilimsel gelişmelerin ortaya çıkardığı sonuçların ortak yönleri nelerdir? Bilimsel gelişmeler her zaman iyi sonuçlar sağlamış mıdır?

Cevap: Ortak yönleri insanların hayatlarını kolaylaştırmasıdır. Her zaman iyi sonuçlar sağlamamıştır. Örneğin atom bombası nedeniyle birçok insan ölmüştür. Doğa zarar görmüştür.

6. 20. yüzyıldaki bir bilimsel gelişme (örneğin uçağın icadı) ile ilkel dönemlerdeki bir gelişmeyi (örneğin tekerleğin icadını) karşılaştırın. Bu iki icadın insanlığın gelişimindeki etkilerini tartışınız.

Cevap: Tekerleğin icadı ulaşımdaki ilk adımdır. Uçağın icadı da daha hızlı ulaşımın ilk adımıdır. Tekerleğin icadı ile insanlar ağır nesneleri ve kendilerini bir noktadan bir noktaya kolay bir şekilde ulaştırmaya başlayıp mesafe sorunu büyük ölçüde giderilmiştir. Böylece insanlar gelişmeye başlamıştır. Uçağın icadı ile mesafe sorunu tamamen ortadan kalkmıştır.

 

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki görselleri ve yangın talimatını inceleyiniz. Soruları yanıtlayınız.

YANGIN TALİMATI

YANGIN ANINDA
1.
 TELAŞLANMA.
2. BULUNDUĞUN YERDE YANGIN İHBAR DÜĞMESİ VARSA BAS, ÇAN VARSA ÇAL, YOKSA BAĞIRARAK ÇEVRENE HABER VER.
3. İTFAİYE TEŞKİLATINA HABER VER. YANGIN YERİNİ, ADRESİNİ EN KISA VE DOĞRU BİR ŞEKİLDE BİLDİR. MÜMKÜNSE YANGININ CİNSİNİ ( BİNA, ELEKTRİK, AKARYAKIT, LPG vb.) BİLDİR.
4. YANGINI ÇEVRENDEKİLERE VE İLGİLİLERE DUYUR.
5. İTFAİYE GELİNCEYE KADAR YANGINI SÖNDÜRMEK İÇİN ELDE MEVCUT ARAÇ, GEREÇ VE OLANAKLARDAN YARARLAN.
6. ELEKTRİK VE SIVI MADDE YANGINLARINDA ASLA SU KULLANMA. YANGINA MÜDAHALE ETMEDEN ÖNCE ELEKTRİK AKIMINI KES.
7. YANGININ YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN KAPI VE PENCERELERİ KAPAT.
8. BUNLARI YAPARKEN KENDİNİ VE BAŞKALARINI TEHLİKEYE ATMA.
9. GÖREVLİLERDEN BAŞKASININ YANGIN SAHASINA GİRMESİNE ENGEL OL.

İTFAİYE :110
HIZIR ACİL :112
ULUSAL ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ :114
JANDARMA :156

a) Okuduğunuz metindeki gelişmelerden de hareketle yangın söndürme araçlarını karşılaştırınız.

Cevap: 19. yüzyılda yangın söndürme aracı olarak, insanların taşıdığı içi su dolu olan tulumba adlı araçlar kullanılıyordu. 20. yüzyılda ise deposu su dolu olan uçaklar kullanılabiliyor.

b) Sizce yangın ihbarı konusunda 19. yy. ile 20. yy. arasında nasıl bir değişim olmuştur?

Cevap: 19. yüzyılda yangın ihbarı, yangını gören kişinin bağırması ya da itfaiyenin bulunduğu yere giderek haber vermesi ile yapılmaktaydı. 20. yüzyılda ise ihbarlar telefon ile yapılabiliyor.

c) Yangın anında ilk olarak ne yapmalıyız?

Cevap: Telaşlanmadan yangın butonu veya çan vasıtasıyla, bunlar yoksa bağırarak yangın olduğunu çevremizdekilere haber vermeliyiz.

d) Talimatnameye göre yangının yayılmasını önlemek için neler yapılmalıdır?

Cevap: Kapı ve pencereler kapatılmalıdır.

e) Evinizde yangın için alınabilecek önlemler ve yangın esnasında kullanabileceğiniz malzemeler nelerdir?

Cevap: Duman sensörü takılabilir. Elektrik tesisatına belirli aralıklarla bakım yaptırılabilir. Yangına neden olabilecek gaz ocağı, fırın gibi aletler evin ahşap kısımlarından uzak tutulur. Evde yangın tüpü bulundurulmalıdır.

f) Talimatnamelerin uygulanmasının günlük hayatımızdaki önemi nedir?

Cevap: Yangın çıktığında yangının daha fazla yayılmaması ve çıkan yangını en az zararla atlatmak için talimatlara uyulması gerekir.

g) Başka hangi konularda talimatname olabilir?

Cevap: Deprem, su baskını, bir aletin kullanımı gibi konularda talimatname olabilir.

4. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde geçen fiilleri inceleyerek uygun tablolara yerleştiriniz.

  • Geleceği düşünmek ve ileride neler olabileceğini tahmin etmek bizi hep heyecanlandırmıştır.
  • Acaba bu önemli gelişmelerden hangileri tahmin edilebilmiştir?
  • Yaptığı projeyle bölüm şefinin gözüne girdi.
  • 19. yüzyılın sonlarına doğru siyah beyaz fotoğraflar popüler hâle geldi.
  • 1907 yılında Lumiere (Lumyır) kardeşlerin renkli filmi bulmalarıyla fotoğrafçılık daha da yaygınlaştı.
  • Uzaya gönderilen ilk otomobil oldu
  • Günümüzde jet uçakları ses hızından daha hızlı uçabiliyor.
  • Dünyanın en güçlü roketi Mars’a doğru yol aldı.
  • Bu motor 1941’de kullanılmaya başlandı.
  • Wright Kardeşler, 12 saniye boyunca uçarak 44 metrelik bir mesafe katettiler.
  • NASA şimdi bu kırmızı gezegene astronot göndermek için hazırlıklar yapıyor.
  • Bu telefonlarla internet bağlantısı kuruluyor.
  • Graham Bell, telefonu icat etti.
  • Bugünlerde robotlar, hızlıca hayatımıza giriyorlar.

Basit Fiiller

Cevap: bulmalarıyla, oldu, göndermek, yapıyor,  giriyorlar.

Türemiş Fiiller

Cevap: düşünmek, heyecanlandırmıştır, yaygınlaştı, gönderilen, kuruluyor.

Birleşik Fiiller

Cevap: olabileceğini, tahmin etmek, tahmin edilebilmiştir,  gözüne girdi, popüler hâle geldi, uçabiliyor, yol aldı, kullanılmaya başlandı, katettiler, icat etti.

5. ETKİNLİK

Telefonu bulan Alexander Graham Bell (Aleksandır Gıraham Bel) ile telefonda konuştuğunuzu ve ona aşağıdaki soruları sorduğunuzu düşünün. Graham Bell, size nasıl cevaplar vermiş olabilir? Paylaşınız.

a) Telefonu icat etmekteki maksadı ne olabilir?

Cevap: İnsanların mesafeleri sorun etmeden kolayca iletişim kurabilmesini sağlamak.

b) Alexander Graham Bell icadının günümüzde ulaştığı nokta için ne düşünüyor?

Cevap: Günümüzde ulaştığı noktadan çok gurur duyuyor ve şaşırıyor.

c) İleriki zamanlarda mobil telefondan daha gelişmiş bir iletişim yöntemi ile aranması hususunda ne düşünür?

Cevap: Bunu destekler. Teknolojinin yerinde sayacağını düşünmüyor.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki metni okuyunuz. Okuduğunuz metinden hareketle “başarılı olmada çalışma ve azmin önemi” konulu bilgilendirici bir metin yazınız.
Yazınızı metinde olduğu gibi konuya uygun deyim, atasözü veya özdeyişlerle zenginleştiriniz.

Cevap: Örnektir

Bir iş istediğimiz şekilde sonuçlandığında bunu bir başarı olarak adlandırırız. Bazı işlerimiz de istediğimiz şekilde sonuçlanmaz. “Başarısızlık” olarak nitelendirdiğimiz bu sonuçların elbette bir çok sebebi bulunur.

Öncelikle başarılı olmak için önümüzde bir hedef olması gerekir. O hedefe doğru yolculuğumuzda yaptıklarımız ya da yapmadıklarımız, bizi başarıya veya başarısızlığa götürür. Başarıya ulaşmak için yapılması gereken birçok şey bulunur. Fakat bunlardan iki önemli unsur vardır ki, yerine getirilmediği zaman sonuç kesin olarak başarısızlık olacaktır: Çalışma ve azim…

Ünlü kişisel gelişim uzmanı Cihan Akyol “Kazananlar hiç hata yapmayanlar değil, asla vazgeçmeyenlerdir.” sözüyle başarılı olmada çalışma ve azmin önemi konusunda güzel bir tespitte bulunmuştur. Başarı yolunda hatalarımız mutlaka olacaktır. Fakat hata yapıldı diye yapılan işten vazgeçenler, hiçbir işte başarıya ulaşamayacaklardır. Burada önemli olan, yapılan hatadan ders çıkarıp yola devam etmek; azimle çalışmaktır.

Tarihe baktığımızda bugünün aydınlatma teknolojisinde en önemli buluşu olan ampulün icat edilme sürecinde, Edison’un çalışma ve azmini görüyoruz. Edison ampulü icat edebilmek için bine yakın farklı yol denemiş. Başarılı olamayacağına inanan yardımcısı, artık bu işten vazgeçmeleri gerektiğini söylemiş. Edison “Bu doğru değil! Evet, amacımıza ulaşamadık ama hiçbir netice elde edemediğimiz doğru değildir. Çünkü aradığımız şeyin bin farklı yapılamama şeklini öğrenmiş olduk.” demiş.

Edison, ampulü icat etme sürecinde neredeyse sağlığında olma durumuna gelmiştir. Ama o yılmamış, çalışmaya devam etmiş ve azimle hedefine doğru ilerlemiş, başarılı olmuştur. Eğer yardımcısının sözünü dinleyip vazgeçseydi, ampulü asla icat edemeyecekti.

Kendi tarihimize de baktığımızda azmin en güzel örneğini Fatih Sultan Mehmet’te görebiliyoruz. İstanbul, onun zamanına kadar 28 kere kuşatılmıştı. Fakat Fatih, 29. kuşatmada İstanbul’u almıştır. Eğer Fatih, “28 kere kuşatıldı alınamadı, ben hiç uğraşmayayım.” deseydi, bugün İstanbul belki de Türkiye topraklarında olmayacaktı.

Sonuç olarak başarı yolunda yapılacak en büyük hata vazgeçmek olacaktır. Hedeflerimize koşarken önümüze birçok engel çıkacaktır. Bu engelleri aşmanın en kolay yolu ise inancımızı kaybetmeden, durmadan çalışmaktır.

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki yönergeleri uygulayınız.

a) Bir bilim insanı olsanız aşağıdaki bilimsel çalışmalardan hangisinde yer almak istersiniz? Neden? Sorularından hareketle bir konuşma yapınız.

Seçiminize göre bu etkinliği siz yapabilirsiniz.

b) Bunların dışında nasıl bir bilimsel çalışmada yer almak isterdiniz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bu etkinliği tercihlerinize göre siz yapabilirsiniz.

Ölçme-Değerlendirme  
•  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme •  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme •  Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri 1. Okuduğunuz metinden neler öğrendiniz?   2.         Otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum Gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum Necip Fazıl Kısakürek Aşağıdakilerin hangisinde bu dizelerdeki altı çizili fiille yapıca özdeş bir fiil kullanılmıştır? A. Bütün öykülerini İstanbul’da yazmış. B. Bulaşıkları söylene söylene yıkıyor. C. Uzun bir yolculuğun sonunda kara göründü. D. Çocuk koca çantayı tek başına taşıyabildi.  
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi  Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

>>2018-2019 7. Sınıf MEB Yayınları “YENİ DÜNYA” Metni Günlük Planını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir