8. Sınıf “O GELİYOR” Metni Günlük Planı-MEB 2018-2019

Dersin Adı/Yayın Adı TÜRKÇE / MEB Yayınları
Sınıf 8
Tema/Alt Tema/Metin MİLLİ MÜCADELE ve ATATÜRK/Atatürk/ O GELİYOR
        Konu Başlık Metin türleriParagraftan çıkarım yapmaAna fikirKonuAnlamı Bilinmeyen KelimelerFiilimsilerGünlük
Önerilen Süre 40+40+40+40+40 (5 ders saati)
    Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar OKUMA/KONUŞMA/DİNLEME/YAZMA
T.8.2.3. Konuşma stratejilerini uygular.
T.8.3.4. Okuma stratejilerini kullanır.
T.8.4.4. Yazma stratejilerini uygular.
T.8.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.
T.8.3.14. Metinle ilgili soruları cevaplar.
T.8.3.23. Metinler arasında karşılaştırma yapar.
T.8.3.9. Fiilimsilerin cümledeki işlevlerini kavrar.
T.8.4.12. Kısa metinler yazar. (Günlük yazma)
Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü Metin türleri, metnin konusu, metnin başlığı, bilinmeyen kelimeler, fiilimsiler, metinden çıkarım yapma, günlük…
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Not alarak okuma Sesli – sessiz okuma Not alma Güdümlü yazma Güdümlü konuşma Soru cevap Anlatım Gösterip yaptırma Rol yapma Beyin fırtınası Tartışma
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça * Öğretmen * Öğrenci EBA Bilgisayar (İnternet, sunu programları, arama motorları) Projeksiyon Ders kitabı Sözlükler Yazım Kılavuzu Tematik materyaller Çalışma kâğıtları Gazete ve dergi kupürleri
•  Dikkati Çekme 1. Metnin başlığı ve görselleri size neler çağrıştırıyor? 2. Atatürk’ün Millî Mücadele’nin önderi olmasını hangi özelliğiyle açıklarsınız? 3. Milli Mücadelede Atatürk’ün önderliğinin önemi nelerdir sizce?
•  Güdüleme Bu dersimizde “O GELİYOR” adlı metni işleyeceğiz. Bu metni işledikten bir kişinin aldığı bir kararın yurt geneli gördüğü karşılığını ve bu kararın ne kadar önemli olduğunu öğreneceksiniz.
•  Gözden Geçirme “Efendiler, bu durum karşısında tek bir karar vardı. O da milli hakimiyete dayanan kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak… İşte İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da, Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulanmasına başladığımız karar, bu karar olmuştur… Türk’ün haysiyeti ve gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa, mahvolsun daha iyidir. Öyleyse ya istiklal ya ölüm!” Kemal Atatürk, Nutuk, 1919-1927 Mustafa Kemal ATATÜRK

Derse Geçiş

1. Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

2. Metnin başlığı ve görselleri hakkında öğrenciler konuşturulacak.

– Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)

-Ders kitabındaki görseller öğrenciler tarafından incelenecek ve öğrencilerin dikkati parça üzerine çekilecek.

-Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak(Konulan başlığa bakarak sizce bu parçada ne anlatılmış olabilir?)

3. Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek.

4. Parça öğretmen tarafından örnek olarak okunacak/dinletilecek.

5. Parça, öğrenciler tarafından sessiz olarak okunacak/dinletilecek.

6. Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler metnin üzerine işaretlenecek/not alıdırılacak.

  • Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.
  • Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.
  • Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek. Sırasıyla etkinlikler yapılacak. 

 

1. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki sözcüklerin ve sözcük gruplarının anlamlarını metinden hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

can vermek: Ölmek

taka: Doğu Karadeniz bölgesine özgü yelkenli bir tür kıyı teknesi

gözleri kararmak: Umutsuzluğun veya aşırı bir isteğin etkisi altında ne yaptığını bilmez duruma gelmek

küme: Birbirine benzer veya aynı cinsten olan şeylerin oluşturduğu bütün, takım, öbek, grup

har: Sıcak, kızgın, yakıcı

atılmak: Bir şeye doğru birden gitmek, birden bir davranışta bulunmak

b) Anlamını bulduğunuz sözcük ve sözcük gruplarını birer cümlede kullanınız.

» Arabanın çarptığı köpek gözlerimin önünde can verdi.

» Boğazın karşısına geçmek için bir takaya bindik.

» Yıllardır oturduğu evin yıkılmasını izlerken gözleri karardı.

» Gökyüzündeki küme küme bulutlar kararmış, sağlam bir yağmurun  habercisi gibiydiler.

» Ustanın eli alışıktı; harlı demiri hiç düşünmeden eline aldı.

» Sahibini korumak isteyen köpek birden çocuğun üzerine doğru atıldı.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. 19 Mayıs 1919 gününün sabahını şair nasıl anlatmıştır?
Yeryüzünüe can veren, cana heyecan veren güneş kızaran ufuklardan doğmuş.

2. Samsunluların neden uyanması gerekmektedir?
Çünkü vatanımızı kurtaracak olan Mustafa Kemal, Samsun’a gelmektedir.

3. “Bu gemi umut yüklü, inan yüklü, hız yüklü; / İçinde bu vatanın derdiyle yanan bağır, / Kurulacak yarını düşünen baş geliyor.” dizelerinde ne anlatılmaktadır?
Atatürk’ü anlatmaktadır.

4. Şiirde “umut” sözcüğünün çok kullanılmasının sebebi ne olabilir?
Çünkü o dönemde halk düşman işgali nedeniyle umutsuz ve çaresizdi. Atatürk, bir umut olarak görülüyordu.

5. Siz olsaydınız 19 Mayıs 1919 sabahı yaklaşan gemiden ne beklerdiniz?
Bu soruyu siz cevaplayabilirsiniz.

3. ETKİNLİK


Şiirin içeriği ile ilgili bir soru yazınız.

“Gizli gizli inleyen her yürek canlanacak, ” dizesiyle şair ne anlatmak istemektedir?

4. ETKİNLİK

“Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi” ile “O Geliyor” şiirini içerik bakımından karşılaştırınız.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde Atatürk gençliğe hitap etmekte, başlarına gelebilecekleri anlatarak onlara öğütler vermektedir. O Geliyor şiirinde de şair umutsuz insanlara hitap etmekte ve umutsuzluklarının doğru olmadığını, liderleriyle beraber hareket etmelerini anlatmaktadır.

5. ETKİNLİK

millî irade – vatanseverlik – millî kimlik – fedakârlık – Millî Mücadele – cesaret – kahramanlık

Yukarıdaki kavramlardan hareketle bir konuşma yapınız.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde geçen fiil ve fiilimsileri bularak tabloda ilgili yere yazınız.

• Mustafa Kemal, çalışmak için müsait gün ve saat beklememiş, her saati en müsait zaman
görmüştür.
• Vatan uğruna yapılan fedakârlıklar için karşılık beklememeliyiz.
• Vatanını ve bayrağını sevmek, onun uğruna mücadele etmeyi gerektirir.
• Bayrağımızı görenler, onun dalgalanışına ve rengine hayran olurlar.
• Mustafa Kemal, Millî Mücadele’nin kazanılıp düşmanın yurttan atılacağını söylüyordu.
• Mustafa Kemal’i seslenirken duyarım.
• Vatanını sevmeden kendini sevemezsin.
• Toprağında yaşayınca, suyundan içince, ovasında gezince bağlanırsın vatanına.
• Mustafa Kemal, gelecek yılların milleti için iyi olacağını biliyordu.

Çekimli Fiil
» beklememiş
» görmüştür
» beklememeliyiz
» gerektirir
» söylüyordu
» duyarım
» sevemezsin
» bağlanırsın
» biliyordu

İsim-Fiil
» çalışmak
» sevmek
» etmeyi
» dalgalanışına

Sıfat-Fiil
» yapılan
» gelecek

Adlaşmış Sıfat-Fiil
» görenler
» atılacağını
» olacağını

Zarf-Fiil
» kazanılıp
» seslenirken
» sevmeden
» yaşayınca
» içince
» gezince

FİİLİMSİ KONUSU İÇİN:

>Fiilimsi Konu Anlatımı Not İçin BURAYA TIKLAYIN.

>Fiilimsi Çalışma Kağıdı İçin BURAYA TIKLAYIN. ve BURAYA TIKLAYIN

>Fiilimsi Test İçin BURAYA TIKLAYIN.

7. ETKİNLİK

 Çanakkale Savaşı zamanında yazılmış aşağıdaki günlük örneğini inceleyiniz. Siz de günlük türünde bir yazı yazınız. Yazınızı yazım ve noktalama yönünden düzenleyiniz.

>>2018-2019 8. Sınıf MEB Yayınları “O GELİYOR” Metni Günlük Planını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir